PRYSK JE DRUHOU VESNICÍ V ČESKÉ REPUBLICE!

Verze pro tisk

Vážení spoluobčané,

minulý víkend byl pro nás Preškaváky zcela zásadním milníkem. Komise celonárodního kola soutěže Vesnice roku přiřkla z třináctky vítězných obcí jednotlivých krajů druhé místo právě Prysku. Prysk tak pro celé Severní Čechy, tedy Liberecký i Ústecký kraj zaznamenal vůbec nejlepší výsledek v historii soutěže. Každý z návštěvníků vyhlášení soutěže mi jistě dá za pravdu v tom, že v tak obrovské konkurenci, která se ve finále sešla, je to úspěch z říše snů. Vklínili jsme se mezi obce, které disponují s námi nesrovnatelnými rozpočty, počty spolků i bohatou historií společenského života.

Ještě v sobotní dopoledne v nás byla při prohlídce expozic obcí doslova malá dušička, i když občas probleskly zprávy, že jsme považováni za tajné favority a nemohli jsme si nevšimnout pátravých pohledů starostů a jejich týmů do našich řad. To bylo sice potěšující zjištění, ale třeba po rozhovoru s panem starostou z Kozojídek, který mi mezi řečí oznámil, že mají na 500 obyvatel deset folklórních souborů a jednu známou dívčí kapelu, mi vážně nebylo do zpěvu…. Kvůli počasí se samotné vyhlášení přesunulo do vnitřních prostor a nervozita by se dala doslova krájet. Neustálé pokřikování zástupců jednotlivých obcí se mísilo se zpěvem a hlasitým skandováním až řevem přítomných fanoušků. Po vystoupení dětských souborů jsme v doprovodu dětí s ostatními starosty nastoupili na pódium a po nezbytných projevech ministrů a zástupců pořadatelů to začalo. Všem se nám klepala kolena a na tvářích kolegů (a zřejmě i mé) bylo kromě únavy znát i maximální napětí. U koláčové ceny, kterou získaly Sebranice, jsem byl klidný, i když by si ji naše děvčata moc zasloužila. Cenu veřejnosti jsem si opravdu nepřál a měl jsem z ní malinko strach. Nakonec ji získaly Velké Hoštice, a to asi nikdo u jednoho z hlavních favoritů soutěže nečekal. Třetí místo padlo na Kozojídky a ve mně byla skutečně malá dušička. Přestal jsem věřit v úspěch a v hlavě jsem měl totálně zatemněno. A pak to přišlo. Ministr Jurečka otevřel obálku a druhé místo získal Prysk. Napůl v mrákotách jsem si třásl rukou se všemi na pódiu a do brutálního řevu všech Preškaváků jsem stihl jen vztyčit zraněný palec jako symbol našeho společného snažení. Pocity se nedají popsat, absolutní dojetí se mísilo s euforií, slzy se mi draly do očí, ale chtěl jsem být hrdina. Vyhlášení Kašavy jako vítězné obce šlo už úplně mimo mě. Vůbec jsem nevěděl, že mi přál ministr Jurečka i ministryně Šlechtová, minul jsem nechtěně hodnotící komisi a musel jsem utéct na čerstvý vzduch. Zhluboka jsem dýchal a před očima jsem měl všechny ty roky společné práce a našeho snažení. Splnili jsme cíl, který snad ani nešel splnit. Dosáhli jsme na tomto poli téměř absolutního vrcholu a naše umístění bylo opravdu průlomové. Mezi moravské obce se poprvé vklínil trpaslík ze severu a řečenu slovy jednoho z porotců „přibližujeme se konečně ostatním civilizovaným částem republiky“.

O tento obrovský úspěch se samozřejmě chceme s vámi všemi podělit, stejně jako o zážitky ze slavnostního vyhlášení. Dovolujeme si Vás proto pozvat na Hudební zábavu, která proběhne na sále v budově OÚ. Kromě reprodukované hudby a skvělé nálady Vám mohu slíbit i promítání fotografií, videa spojená s Vesnicí roku a povídání o soutěži samotné.

Těšíme se na Vaši účast.

Jan Sviták
starosta obce